FANDOM


Козир Федосій Сидорович - перший чоловік моєї бабусі, батько моїх дядька і тітки, репресований у 1930х рр.

Козир Федосій Сидорович (* 1911 р. — † 2 листопада 1938 р.) — радянський вчитель і викладач україноруського козацького походження, в 1930-ті роки брав участь в створенні системи середньої і вищої освіти на Алтаї. Працював директором школи, заступником директора Барнаульського педінституту, був членом горкому партії і пленуму обкому. Арештований 5 грудня 1937 року, помер (розстріляний) у тюрмі, його ім'я, так само як і імена багатьох інших репрессованих у 1930-ті роки викладачів і працівників вищої школи на Алтаї на довгі роки було незаслужено забуто.

Життєпис Edit

Народився в м. Семипалатинськ (сучасний Семей) або його околицях, батьки загинули під час громадянської війни. Одружений з Невірівською Софією Алоїзівною, яка під час його арешту працювала вчителькою історії 5-7 класів в школі Центрального району м. Барнаул. Після його арешту жінка залишилась вагітною з трьохрічною дитиною на руках і як жінка «ворога народу» була звільнена з роботи і залишилась практично без засобів до існування.

По деяким даним, репресований у зв'язку з тим, що серед його родичів були учасники Народної Повстанської Армії на Алтаї у 1917–1920 рр., можливо його далеким родичем є Козир Михайло Володимирович, один з командирів цієї армії.

З Книги Пам'яті Алтайського краю:

"Козир Федосій Сидорович. Народився в 1911 р., м. Семипалатинськ; руський; Вчитель школи № 41. Проживав: м. Барнаул. Заарештовано 3 грудня 1937. Засуджений: Військова Колегія Верховного Суду СРСР 2 липня 1938 р., ОБВ.: За ст. 58-8, 11. Вирок: ВМН. Розстріляно 2 листопада 1938 р. місце поховання — м. Барнаул. Реабілітований 6 жовтня 1956 Верховним судом СРСР справу припинено за відсутністю складу злочину."

Світлини і інші матеріали Edit

Джерела Edit

+ + + Edit

Упокой, Боже, раба Твого Федосія і учини його в раю, де лики святих, Господи, і праведники сіяють яко світила; усопші раби Твої упокой, презираючи їх всі согрєшенія