Книга Казок, Заміток і Коментарів
Advertisement

Миха́йло Володи́мирович Ко́зир (1896, с.Сосновка Семипалатинського повіту — ?) — з селян-бідняків, житель села Сосновка Семипалатинського повіту. Учасник Першої світової війни, поручик. Будучи беспартійним, в першій половині 1918 року брав участь у встановленні радянської влади у Семипалатинському повіті. З літа 1919 року у партизанах: член Головного Штабу Селянської Червоної Армії Алтайської округи, організатор і командир 6-го об'єднаного, а потім 4-го Селянського полку, начальник Семипалатинської бойової ділянки, командир 4-го Селянського корпусу партизанської армії Є. М. Мамонтова. Мав брата Миколу, ад'ютанта начальника штаба армії.

В рядах партизанської армії Є. М. Мамонтова анархісти були в загонах зимінських (алейських) і каміньських партизан, а також у 4-му селянському корпусі М. В. Козиря. Політичні погляди самого Козиря були розпливчаті і являли собою дещо середнє між лівоесерівськими і анархістськими, але багато командирів і навіть комісари в його корпусі були анархістами.

Вже в кінці 1919 року командир 4-го селянського корпусу М.Козир, будучи в Семипалатинську, висунув гасло: «За Ради без комуністів! Хай живе вільна праця». Був відсторонений від командування. Він не підкорився, прибув з частиною свого корпусу в Усть-Каменогорськ і призвав селян до непокори ревкомам. Відбулись загальні збори гарнізону, на яких була прийнята антикомуністична резолюція: «Ми віддамо всі наші сили на створення справжньої робітничо-селянської Соціалістичної Радянської влади! Селянська армія твердо заявляє, що вона нікому не дозволить посягнути на свої права. Права самостійного устрою життя. Нам, селянам, не потрібно ніякої влади, нам потрібне народне право!».

Проти повсталих селян на боці Червоної Армії у складі ЧК воював відомий радянський письменник Павло Петрович Бажов.

Джерела[]

Категорія:Анархісти Категорія:Повстанські отамани Категорія:Народились 1896 Категорія:Учасники Громадянської війни в Росії

ru:Козырь, Михаил Владимирович

Advertisement